Lifestyle blog

Kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

Jako dziecko bardzo lubiłam wszelkie zabawy do których wystarczyła zwykła kartka i długopis. Bardzo często grałam w państwa miasta, wisielca, statki czy kółko i krzyżyk. Za moich czasów do szkoły nie chodziło się w telefonami. W latach 80 i 90 posiadanie telefonu ograniczało się do aparatu stacjonarnego. Na przerwie można było porozmawiać i wspólnie spędzić trochę czasu. Nikt nie siedział z nosem w necie. Wtedy własnie namiętnie graliśmy ze znajomymi w różnego rodzaju gry. Dziś zapraszam Was do poznania nowej i wciągającej gry jaką jest kółko i krzyżyk w nowej odsłonie.

Kółko i krzyżyk

Jedną z bardziej znanych i lubianych gier jest z pewnością kółko i krzyżyk. Każdy z nas zapewne grał na kartce papieru, czy patykiem na piasku. Nie potrzeba było zbyt wiele, a zabawa była super. W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież już chyba nie bawią się w ten sposób. Teraz te wszystkie gry dostępne są w wersji elektronicznej i można je ściągnąć na smartfona. Przyznam się, że sama chętnie gram w te odmienione wersje gier, zawsze to miły powrót do przeszłości.

Gry planszowe

Bardzo fajnie i miło spędzamy czas przy grach planszowych. Mamy ich całkiem sporo, a takie gry to fantastyczna zabawa. Ostatnio dzięki Wydawnictwu Egmont wzbogaciliśmy się o trzy nowe tytuły. Dziś chciałabym Wam pokazać jedną z nich, pozostałe dwie będą prezentem pod choinkę, więc na recenzję musicie jeszcze chwilę poczekać. Nie bez powodu, zaczęłam ten wpis od tych dawnych i popularnych gier. Trexo kółko i krzyżyk, to popularna gra w nowej, planszowej odsłonie.

kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

Trexo – kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

Celem gry jest ułożenie 5 swoich symboli w jednym rzędzie – poziomo, pionowo lub na ukos. Jednak nie będzie to łatwe. Za każdym razem gdy wykładasz płytkę, umieszczasz na planszy także symbol przeciwnika! Kafelki można kłaść jeden na drugim, więc rozgrywka toczy się w 3 wymiarach. Każdy ruch zmienia diametralnie sytuację na planszy i może zadecydować o zwycięstwie.

Wylosujcie, kto będzie grał krzyżykiem, a kto kółkiem. Grający krzyżykiem rozpoczyna rozgrywkę, umieszczając płytkę na dowolnych dwóch polach planszy. Następnie drugi gracz robi to samo. W ten sposób gracze naprzemiennie zagrywają płytki, po jednej na rundę. Raz położona płytka nie może być przemieszczana ani usunięta.

Wygra gracz, który jako pierwszy ułoży w jednej linii co najmniej pięć swoich symboli jeden obok drugiego. Symbole mogą być ułożone pionowo, poziomo albo na ukos. Nie ma znaczenia, na którym są poziomie, istotny jest widok z góry. Liczą się tylko widoczne symbole (niezakryte). Jeśli zabraknie płytek albo nie można wyłożyć na planszę nowej płytki, to partia kończy się remisem.

kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

Elementy gry:

plansza do gry
60 płytek z symbolami x i o
Liczba graczy: 2
Wiek: 7-107 lat
Czas gry: 15 minut

Nasza opinia

Gra jest na prawdę fajna, moja niespełna 7 letnia córka bardzo szybko pojęła zasady i z chęcią grała. Rozgrywka nie trwa zbyt długo, dlatego dziecko z pewnością się nie zdąży znudzić. Płytki są plastikowe, solidnie wykonane odporne na dziecięce rączki. Myślę, ze taka gra z pewnością może być idealnym prezentem dla każdego przedszkolaka. Można miło spędzić czas na zabawie. Z pewnością kółko i krzyżyk nie da się  Wam nudzić. Kółko i krzyżyk w nowej odsłonie, to gra która wymaga myślenia a jeden nieostrożny ruch może zadecydować o wygranej lub przegranej.

kółko i krzyżyk w nowej odsłonie

kółko i krzyżyk w nowej odsłonie