Lifestyle blog

Historie spod podłogi

Jeżeli Wasze dzieci są właśnie na etapie nauki czytania, to mam dla Was fantastyczny pomysł jak pomóc im i sprawić, żeby czytanie było przyjemniejsze. Egmont od dłuższego czasu wydaje serię książeczek czytam sobie. Tym razem proponuję Wam zapoznanie się z serią opowiadań „Historie spod podłogi”

Historie spod podłogi DOM
Historie spod podłogi DOM

O co chodzi?

Czytam sobie, to program wspierający naukę samodzielnego czytania wśród dzieci w wieku 5-7 lat. Poszczególne książki są podzielone na poziomy zaawansowania – poziom pierwszy: „Składam słowa”, poziom drugi: „Składam zdania” oraz poziom trzeci: „Połykam strony”. My mamy na prawdę sporą kolekcję tych książek, zresztą pisałam o nich chociażby TUTAJ i TUTAJ. Dzięki nim moja córka radzi sobie z czytaniem zdecydowanie lepiej. Książki nie są grube, idealnie nadają się, aby wziąć ze sobą np. na spacer czy w podróż. Wewnątrz znajdziemy duże litery, które zdecydowanie ułatwią dzieciom start w czytaniu. Na każdej stronie znajdziemy też naukę literowania i sylabizowania (zależy od poziomu książki). Jest to na prawdę świetny pomysł, aby ułatwić naszym maluchom tą niezbyt prostą do opanowania czynność.

Czytam sobie. Historie spod podłogi. Dom. Poziom 1

Ta książeczka to historia Kudełka i Grubelka. Zapytacie pewnie kto to jest? Zdradzę tylko, że to są dwa kłębuszki kurzu, które żyją sobie w domu domu pani Cecylii. Zamieszkują pod podłogą, a ich przyjaźń jest… a  zresztą jeżeli chcecie poznać te dwa stworki to musicie zaopatrzyć się  w tą pozycję. Jest to poziom 1, czyli 150-200 wyrazów w tekście, krótkie i zwięzłe zdania, a z boków strony ćwiczenia na głoskowanie. Historie spod podłogi Dom możecie kupić w sklepie Egmont w bardzo przystępnej cenie.

Czytam sobie. Historie spod podłogi. Wyprawa. Poziom 2

W tej książce śledzimy dalsze przygody Kudelka i Grubełka. Tym razem bohaterowie postanowili wyruszyć na wyprawę. Ich przytulne jak filcowy paputek mieszkanko już im się znudziło i mimo, że mają w niej komputer, warcaby, telefon i radio, to już chcą się wyprowadzić. Jeżeli chcecie poznać ich przygody oraz zobaczyć kogo spotkali po drodze, to koniecznie zerknijcie do książki, bo Historie spod podłogi są na prawdę ciekawie napisane. Ta pozycja to już poziom 2 w serii czytam sobie.  W tekście znajduje się już 800-900 wyrazów. Są też dłuższe zdania, złożone elementy dialogu oraz m.in ćwiczenie sylabizowania.

Autorką tekstów do serii Czytam sobie Historie spod podłogi jest Justyna Bednarek: dziennikarka, pisarka i tłumaczka literatury francuskiej. Historie spod podłogi zilustrował Marcin Minor, absolwent wydziału malarstwa Europejskiej Akademii sztuk, pedagog i arteterapeuta.