Lifestyle blog

Gra logiczna AXIO

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a z nim Mikołajki. Jeżeli poszukujecie prezentów dla Waszych dzieci w wieku od 8 lat, to oczywiście mam idealną propozycję. Gra logiczna AXIO od Egmont, to fantastyczna propozycja dla wszystkich, którzy wolny czas lubią spędzać grając – nie koniecznie na komputerze. Moja pierwszoklasistka, bardzo lubi gry rodzinne, więc i tą podaruje jej na Mikołajki.

Gra logiczna AXIO
Gra logiczna AXIO

Gra logiczna AXIO

Jeżeli macie w domu małych fanów gier planszowych, to być może AXIO także przypadnie im do gustu. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia. Może w nią grać maksymalnie czterech graczy. My z pewnością będziemy grać w trójkę, młodsza córa ma 4 lata i zrozumienie zasad z pewnością będzie dla niej zbyt trudne.

Co w pudełku?

instrukcja gry
1 duża plansza
4 plansze punktacji
20 znaczników punktów
100 płytek
4 stojaki
1 woreczek
20 piramidek

Gra logiczna AXIO

Jak zacząć grać?

Zaczynamy grę rozkładając planszę na środku stołu, lub tak jak my na podłodze. Każdy z graczy otrzymuje swoją plansze punktacji, stojak na płytki oraz kolorowe znaczniki punktów. Płytki z symbolami wrzucamy do woreczka, który musi być dostępny dla wszystkich. Tak samo szare piramidki, należy umieścić je blisko planszy tak, aby każdy gracz mógł po nie sięgnąć. Następnie gracze losują po 5 płytek i ustawiają na stojaku, tak aby nikt ich nie widział.

Przebieg gry

Każdy z uczestników gry umieszcza na planszy swoją płytkę tak, aby przedłużyć dany kolor i za to otrzymuje punkt. Od razu po jego zdobyciu znacznik punktów przesuwa się o jedno pole. Kolor punktów uzależniony jest od koloru umieszczonego na planszy, jeżeli przedłużymy ten pomarańczowy, to w tym kolorze znacznik przesuwamy, analogicznie działamy tak z każdym innym kolorem. Po wykonanym ruchu, gracz musi dobrać następną płytkę z woreczka, tak żeby zawsze miał ich 5 na stojaku. Jeżeli po umieszczeniu płytki, stworzy się odizolowane pole, wówczas kładzie się piramidkę.

Pozostałe zasady

Oczywiście zasady są opisane w bardzo szczegółowej instrukcji, która zawiera mnóstwo ważnych informacji np. kiedy można wymienić płytki, co to jest odizolowane pole, czy jak grać w pojedynkę. Ilustrowana instrukcja z pewnością pomoże w grze. Ważne, aby ją dokładnie przestudiować i wytłumaczyć najmłodszym graczom zasady.

Gra nie jest trudna, choć wytłumaczenie zasad każdemu graczowi zajęło mi trochę czasu. Myślę, że gra logiczna AXIO, to super spędzony czas w rodzinnym gronie. Mogą w nią grać dzieci jak i dorośli, tak więc z pewnością nudzić się nie będziecie. Bardzo lubimy gry od Egmont, większość bardzo przypadła nam do gustu. Zresztą na blogu często o nich piszę. Zerknijcie na Supernogi Stonogi lub Na lody.

A Wy macie jakieś swoje ulubione planszówki? W co najcześciej gracie z dziećmi?