Lifestyle blog

Wtedy kiedy – gra imprezowa

Dziś mam dla Was propozycję w jaki sposób spędzić miło wieczór w gronie rodziny, czy znajomych. Kilka dni temu Egmont podesłało mi zupełnie niepozornie wyglądającą grę imprezową pt. „Wtedy kiedy”. Nieduży żółty kartonik doczekał się otwarcia w ubiegłą sobotę. Jeżeli ciekawi jesteście zawartości, oraz tego w jaki sposób grać, to zapraszam do poczytania.

Wtedy kiedy - gra imprezowa

Wtedy kiedy – o co chodzi?

Jest to światowy bestseller, który od niedawna dostępny jest także na polskim rynku. Ta imprezowa gra z pewnością zdobędzie wielu zwolenników wśród młodzieży i dorosłych. Niestety nie nadaje się dla najmłodszych, producent deklaruje, że jest odpowiednia od 10 roku życia. W pudełku znajdziemy 274 dwustronne karty, na których znajdują się wydarzenia z Polski i ze świata. Na każdej karcie podana jest konkretna data, oraz opis epizodu, który w tym czasie miał miejsce. Zadaniem graczy jest ułożenie swojej linii czasu, która będzie składała się z 10 kart ułożonych chronologicznie. To doskonały pomysł na przyswojenie sobie wiedzy, oraz na poznanie dużej liczby faktów, o której mogliśmy wcześniej nawet nie słyszeć. Nie potrzeba specjalnej, tajemnej wiedzy żeby grać w grę „Wtedy kiedy”. Wystarczy trochę szczęścia i orientacja mniej więcej w różnego rodzaju wydarzeniach. Od razu zaznaczę, że pytania nie są łatwe, niektóre nawet bardzo trudne, ale sprawia to, że rozgrywka jest przyjemna z nutką zdrowej rywalizacji.

Wtedy kiedy - gra imprezowa

Zasady gry

Żeby rozpocząć rozgrywkę, spód pudełka wraz z kartami ustawiamy na środku stołu. Każdy z graczy losuje jedną kartę i czyta na głos datę oraz wydarzenie i kładzie ją przed sobą. Następnie gracz którego wybierzemy losuje kolejną kartę i nie ujawniając pozostałym daty, czyta na głos wydarzenie. Gracz siedzący po jego lewej stronie, musi wskazać miejsce odczytanego wydarzenia na swojej linii czasu. Palcem wskazuje miejsce przed lub za jedną z kart, które już znajdują się na jego linii czasu. Czytający musi teraz zweryfikować, czy grający poprawnie wskazał miejsce, czy zgodnie z porządkiem chronologicznym. Jeżeli udało mu się i wskazał poprawne miejsce, umieszcza ją na swojej linii czasu. Następnie losuje kartę i teraz on odczytuje wydarzenie dla kolejnego gracza.  Jeżeli pomyli się, to to samo pytanie przechodzi na kolejnego uczestnika. Rozgrywka zakończy się, jeżeli którykolwiek z graczy uzbiera na swojej linii czasu 10 kart.

Wtedy kiedy - gra imprezowa Wtedy kiedy - gra imprezowa

Co dalej?

Jeżeli będziecie grac we „Wtedy kiedy” często i poznacie już wszystkie wydarzenia, można rozbudować grę. W Egmont dostępny jest specjalny dodatek Szalone fakty, który zawiera 110 nowych wydarzeń. Można dołączyć go do wersji podstawowej i na nowo grać w emocjonującą rozgrywkę. W pudełku jest jeszcze wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić więcej kart.Wtedy kiedy - gra imprezowa Wtedy kiedy - gra imprezowa

W podstawowym zestawie znajdziemy

– 274 dwustronne karty (548 wydarzeń)
– 1 karta – zakładka
– instrukcje
– w pudełko zostawiono miejsce na przyszłe dodatki

Gra „Wtedy kiedy” jest doskonałym pomysłem na miłe spędzanie czasu, trochę inaczej niż zazwyczaj. Zdecydowanie polecam ją wszystkim, młodym i starszym. Z pewnością przypadnie Wam do gustu.