Lifestyle blog

Koronacja króla Karola III

6 maja 2022 roku odbyła się koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii – Karola III. Uroczystość odbyła się w opactwie westminsterskim, zgodnie z tradycją od kilku wieków. Jakie są najważniejsze fakty związane z tą ceremonią?

Pierwsza koronacja od 70 lat

Koronacja Karola III była pierwszą tego typu uroczystością w Wielkiej Brytanii od ponad 70 lat. Poprzednią koronację, królowej Elżbiety II, zorganizowano 2 czerwca1953 roku.  Jak większość koronacji i ta odbyła się w opactwie westminsterskim, czyli miejscu, gdzie odbywają się ważne uroczystości związane z monarchią brytyjską. To miejsce pochówku wielu brytyjskich monarchów, a także miejsce, gdzie odbywały się wszystkie koronacje.

Koronacja króla Karola – tradycyjna ceremonia

Koronacja odbyła się zgodnie z tradycją, która obowiązuje od wieków. Król złożył przysięgę koronacyjną, został namaszczony konsekrowanym olejem, otrzymał jabłko królewskie i berło, a arcybiskup nałożył na jego głowę koronę Świętego Edwarda. Korona składa się z kilkunastu cennych kamieni, m.in. z rubinów, szmaragdów, safirów oraz diamentów. Najważniejszym elementem korony jest złoty krzyż, ozdobiony ponad 400 diamentami, który symbolizuje chrześcijańskie władztwo monarchy.

Wiele uroczystości towarzyszących

Koronacja króla Karola, to nie tylko uroczystość koronowania nowego monarchy, ale także wiele innych uroczystości i parad, które towarzyszą tej ważnej chwili. Po koronacji, nowy król wraz z królową Camillą pojawili się na balkonie pałacu Buckingham. Ta tradycyjna część ceremonii miała na celu zaprezentowanie nowego monarchy narodowi i zacieśnienie więzi między rodziną królewską a ludem brytyjskim.

Koronacja króla Karola III była wielką uroczystością, która odbyła się zgodnie z tradycją i przyciągnęła uwagę całego świata. Była to pierwsza koronacja w Wielkiej Brytanii od 70 lat i wiele osób czekało na ten moment z niecierpliwością. To wyjątkowe wydarzenie, które na pewno zapisze się w historii monarchii brytyjskiej.