Lifestyle blog

Jak efektywnie sprzątać

Pewnie każdy z Was przyzna mi rację, że w czystym domu mieszka się o wiele lepiej. Uporządkowana kuchnia, czysta łazienka i ład w pokoju, to chyba to, do czego dąży każda gospodyni, każda żona i matka.  Jeżeli masz z tym problem, to koniecznie przeczytaj do końca ten artykuł. Zdradzę Ci kilka moich sprawdzonych sposobów na to, jak efektywnie sprzątać. Być może znacznie ułatwi Ci to pracę w domu. Ja sprzątam systematycznie. W danym tygodniu ustalam sobie co i kiedy robię, to bardzo mi pomaga. Używam nie tylko środków chemicznych, ale korzystam także z rozwiązań, które podpowiedziała mi moja mama. Poniżej zdradzę Wam jakich produktów używam najczęściej.

Sprzątanie kuchni

Dziś chciałabym Wam zdradzić kilka ciekawych sposobów na to jak efektywnie sprzątać i jak utrzymać porządek w kuchni. To tutaj tak na prawdę znajduje się najwięcej nieczystości. Wiedzieliście, że np. na desce do krojenia znajduje się więcej bakterii niż w toalecie? Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie sprzęty w kuchni regularnie czyścić, dezynfekować i po prostu dbać o nie, najlepiej jak potrafimy. To wcale nie jest trudne, a pomóc Ci w tym mogą produkty, które zwykle znajdują się w każdym domu. Pamiętajmy jednak, jeżeli domowe sposoby nie dają rady, warto sięgnąć po sprawdzone środki chemiczne.

Soda oczyszczona

Tak naprawdę jest to najtańszy środek do czyszczenia różnego rodzaju przypaleń np. garnków, blachy czy piekarnika. Wystarczy zmieszać sodę z wodą, tak aby powstała papka, nałożyć na przypalone miejsca i zostawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Po tym czasie należy zetrzeć sodę octem i umyć czyszczoną powierzchnię. Efekt może Cię zaskoczyć. Ja sody oczyszczonej używam bardzo często. Ma na prawdę szerokie zastosowanie np. do czyszczenia zlewów, umywalek, do prania czy do czyszczenia srebra. Uwielbiam ją i stosuję na prawdę bardzo często – myślę, że warto spróbować.

Deska do krojenia

Należy szczególnie dbać o to, aby deska zawsze była czysta. Nie ma co ukrywać, to na niej zbiera się najwięcej bakterii i drobnoustrojów. Szczególnie w rowkach, zagłębieniach i wszelkich szparkach kryje się ich cała masa. Bez znaczenia czy deska jest plastikowa czy drewniana. O jedną i drugą trzeba dbać tak samo, regularnie czyścić i dezynfekować. Żeby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów wystarczy posypać deskę sodą oczyszczoną. Jednak jeżeli przygotowywaliście na niej rybę czy surowe mięso koniecznie trzeba ją zdezynfekować. Ja do drewnianej deski używam cytryny i soli. Nacieram deskę solą a następnie pocieram połówką cytryny i potem myję jak zawsze. Plastikową deskę wkładam po prostu do zmywarki na 70 stopni.

Tłuszcz

Nie wiem jak Wy, ale ja nienawidzę tłuszczu, który przylepia się w kuchni do wszystkich sprzętów. Największy problem zawsze mam z płytą gazową. Zwykle czyściłam ją wodą z płynem. Szczególnie, jak coś wykipiało np. golonki, lub gdy tłuszcz od smażenia pryskał na całą płytę. Kilkukrotne czyszczenie, a potem polerowanie było na prawdę ciężkie. Często po myciu stosowałam też płyn do mycia okien, aby efekt był zadowalający. Finalnie było OK, ale zajmowało mi to sporo wolnego czasu. Postanowiłam więc znaleźć jakiś porządny odtłuszczacz, który pomoże mi uporać się z zabrudzeniami w kuchni

Odtłuszczacz FM World

W moje ręce wpadł ostatnio produkt z którym nie miałam jeszcze do czynienia. Nie znałam firmy, tak więc musiałam trochę poczytać. Opinie jak to w internecie są skrajnie różne. Postanowiłam go wypróbować. Lubię nowości choć przyznam, że zwykle jestem do nich sceptycznie nastawiona. Czy odtłuszczacz FM World spełnił moje oczekiwania? Zdecydowanie! Jak dla mnie ten produkt jest na prawdę super. Wystarczył tylko jeden środek żeby moja płyta gazowa wyglądała jak po zastosowaniu wody z płynem do naczyń i płynu do mycia szyb. Jestem bardzo zadowolona. Czas sprzątania skrócił się co najmniej o połowę, a czyszczenie nie sprawiło mi żadnego problemu. Tłuszcz po prostu rozpuścił się i bez wysiłku mogłam go usunąć.

Żel do usuwania kamienia i rdzy FM World

Idąc za ciosem wypróbowałam od razu inny produkt. Są pewne miejsca w kuchni (w łazience także) gdzie soda oczyszczona czy inne domowe sposoby nie dają rady. U mnie jest to zlewozmywak i bateria w kuchni oraz prysznic w łazience. Czyszczenie tego z osadzającego się kamienia jest na prawdę trudne. Domestos zupełnie odpada, bo już jeden kran przez to został zniszczony. Z pomocą przyszedł mi żel do usuwania kamienia i rdzy FM.  Bardzo spodobała mi się konsystencja, która jest gęsta i nie spływa z czyszczonej powierzchni. Delikatny różowy kolor i zapach, który jest tak różny od tych chemicznych, które do tej pory używałam. Efekt bardzo zadowalający. Zdecydowanie polecam.  Idealnie sprawdził się przy czyszczeniu prysznica i kranów w łazience. Wystarczy nałożyć na powierzchnię i po kilku minutach wyczyścić.  Produkty FM World są na prawdę skuteczne. Jeżeli zadajesz sobie pytanie jak efektywnie sprzątać, to myślę, że produkty FM World będą świetnym rozwiązaniem.

Jak efektywnie sprzątać? Systematyczność przede wszystkim!

Pamiętajcie, jeżeli tylko będziecie sprzątać regularnie, to zapomnicie o tym jak spędzaliście pół dnia na żmudnym czyszczeniu przypalonej kuchenki, klejących blatów czy brudnej podłogi. Systematyczność to podstawa. Wypracuj swój plan sprzątania i zawsze się go trzymaj. Wiem, to nie jest łatwe, ale za to skuteczne! Chcesz mieć więcej czasu dla siebie i da rodziny? Działaj…przecież już wiesz jak efektywnie sprzątać. Z pewnością niezastąpiona będzie także pomoc najbliższych, męża czy dzieci. Jeżeli jednak masz problem żeby Twoje maluchy po sobie sprzątały sięgnij po  5 sprawdzonych metod, kiedyś o nich TUTAJ pisałam.

A Wy macie jakieś skuteczne środki do walki z uporczywym brudem? Jakich środków używacie, chętnie poznam nowe sprawdzone metody te domowe i te chemiczne.